Drewno kominkowe cena

Czy warto ogrzewać mieszkanie drewnem kominkowym?

Drewno opałowe ceny 2017
Drewno należy do najtańszych rodzajów paliw grzewczych, ale jako opał wymaga ono dużo zachodu w przygotowywaniu, częstych wycieczek z miejsca, w którym je składujemy do kominka i nieco staranności, aby całe to przedsięwzięcie okazało się dla nas opłacalne. Większość ludzi popełnia podstawowy błąd przy zakupie drewna, kierując się ceną i rodzajem drewna zapominając o podstawowym parametrze, jakim jest wilgotność.

Dużo mówi się o tym, że drewno jest opałem ekologicznym. Ale czy na pewno? Tu należy dodać, że staje się ekologiczne dopiero wtedy, kiedy palimy nim umiejętnie.

Kolejne zalety drewna kominkowego to z pewnością dostępność, a także fakt mówiący o tym, iż szkodliwe substancje takie, jak np. siarka, chlor czy metale ciężkie praktycznie w drewnie nie występują. No i ostatni plus, którego nie zaznamy decydując się na jakikolwiek inny opał – drewno palące się w kominku, to najbardziej romantyczne rozwiązanie.

 

Wartość opałowa drewna

jest mniejsza niż węgla, wynosi ona mniej więcej 4,03 kWh/kg. Dla przykładu kaloryczność drewna bukowego, to około 4,5 kWh/kg, natomiast sosnowego – 4,76 kWh/kg.

Drewno nie może być świeże, zalecana wilgotność to 12-20%. 20% to zdecydowany max. Jeśli nie weźmiemy sobie tej rady do serca, możemy tego bardzo żałować – jego wartość energetyczna może być wówczas znacznie niższa niż możemy się spodziewać. Niebezpieczna sadza i wilgoć prowadzi także do korozji przewodu kominowego. Uwaga: to, ile powinniśmy suszyć nasze drewno, zależy od jego gatunku. Aby uzyskać wilgotność 20%-ową jodła, świerk, wierzba, topola i lipa potrzebuje 12-18 miesięcy, natomiast sosna, olcha, jesion, dąb, buk, brzoza i drzewa owocowe – 16-24 miesięcy. Należy mieć na uwadze fakt, iż niełupane schnie bardzo powoli. Kolejny istotny parametr, to udział procentowy kory. Im większy, tym niższa wartość opałowa drewna.

Szukaj dostawcy drewna opałowego 2017Dodaj ogłoszenie i ciesz się wynikami

Szukaj atrakcyjnych ofert regionalnie - drewno kominkowe mazowieckie, drewno kominkowe małopolskie, drewno kominkowe wielkopolskie lub drewno kominkowe dolnośląskie

Jakie drewno do kominka?

W tej konkurencji już na wstępie odpadają drzewa iglaste. A o tym, jakie wybrać do kominka, zazwyczaj w dużej mierze decyduje nasz portfel i to, ile chcemy wydać na opał. Prym w tej kwestii wiodą: grab, jesion i buk. Są one uznawane za najlepsze i najbardziej kaloryczne gatunki. Do często wybieranych należą także drzewa owocowe, zwłaszcza śliwa, jabłoń i grusza. Do palenia w kominku najlepsze są kawałki drewna o długości 20-30 cm, warto je porąbać na pół lub jeszcze drobniej. Czy drewno jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie? Jeśli ma być jedynym źródłem ogrzewania w Twoim domu, to tak, pod warunkiem, że prowadzisz przyzwoicie regularny tryb życia. Jakie to ma znaczenie? Ano takie, że już chwilowa nieobecność powoduje wygaśnięcie płomienia w kominku, nie mówiąc już o wyjazdach w czasie zimy i powrotach do zlodowaciałego mieszkania. W tej sytuacji powinniśmy rożważyć zakup kominka zasilanego pelletem

Polecane