Cena pelletu - parametry

Cena peletu jest ważna, a parametry?

                                                                                               

cena peletu - giełda 2018

1. Z jakiego drewna produkowany jest pellet?

Najbardziej popularnym składnikiem do produkcji pelletu drzewnego jest biomasa lub zrębki powstałe w wyniku obróbki drewna liściastego bądź iglastego. I to właśnie ten rodzaj jest najczęściej konsumowany przez użytkowników domowych kotłowni. Na rynku istnieją również paliwa tego typu produkowane z traw, słomy, zbóż czy łuski słonecznika. Oddzielnym segmentem jest produkcja pelletu z pozostałości po obróbce płyt MDF lub materiałów pochodnych.

 1. Jaki pellet wybrać 6 czy 8 mm?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a to jaki wybieramy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju czy budowy podajnika. Kolejna kwestia to oczywiście cena i ostatni czynnik, który często odgrywa największą role to przyzwyczajenia użytkownika. Podsumowując, w domowych kotłowniach najczęściej spalamy pelet drzewny o średnicy fi 6 mm. W dużej mierze to efekt lepszej pracy podajnika i dostępności tej średnicy na krajowym rynku.

 1. Jaki pellet polecacie liściasty czy iglasty?

Na krajowym rynku najczęściej spotykanym pelletem drzewnym będzie mieszany iglasto-liściasty. Powodów jest kilka, a najważniejsze to: mieszanka tych trocin daje najlepsze właściwości spajania pelletu w procesie produkcyjnym, jak również uzyskanie optymalnej wartości opałowej. Należy pamiętać, że drewno iglaste mimo mniejszej gęstości na etapie nieprzetworzonym w wyniku procesów zachodzących przy produkcji pelletu uzyskuje podobne parametry do twardego – gęstego drewna liściastego.

Nie chcesz tracić czasu na szukanie atrakcyjnej oferty? Podpowiemy jak sprawić by cena peletu była bardo atrakcyjna - Dodaj bezpłatne ogłoszenie o ilości i rodzaju peletu, a my poinformujemy o Twoich potrzebach potencjalnych sprzedawców. Odpowiedzi otrzymasz na Twój adres mailowy.

 1. Kolor pelletu jasny czy ciemny?

Niestety, nie istnieje jedna definicja najlepszego pelletu. Składowa kilku cech, które będą miały różną wagę w zależności od oczekiwań użytkownika, będą przedstawiały ten odpowiedni. Oczywiście, można kupić najwyższej jakości tzw PREMIUM, gdzie cena peletu będzie na poziomie 1000 zł za tonę i oczekiwać określonych parametrów. Problem w tym, że różnica w zestawianiu markowy vs ten dobrej jakości bez certyfikatu jest na tyle duża, że kusi wielu użytkowników. Poniżej podpowiemy, jak wstępnie ocenić jakość pelletu po jego wyglądzie.

ile kosztuje dobrej jakości pellet?

 1. Wybierać tylko jasny pellet drzewny?

Do niedawna jedyne szukane pellety to te o jasnej barwie. Na chwilę obecną większość użytkowników posiada wiedzę, że ciemniejszy kolor pelletu może wynikać z gatunku drewna lub procesu produkcyjnego, a szczególnie suszenia np. w suszarkach bębnowych. Oceniając po barwie ważniejsze jest, aby oczekiwany pellet drzewny miał jednolity kolor przypominający drewno bez plam i przebarwień, a także zwartą i szklistą strukturę zewnętrzną, co sugeruje, że posiada odpowiednią gęstość i wilgotność. W przypadku wątpliwości najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kontrolny.

Chcesz samodzielnie szukać sprzedawcy? Sprawdź jaka jest aktualna cena peletu

 1. Jak ocenić jakość, kaloryczność pelletu?

Zakładając, że nie chcemy wykonywać kosztownych badań chemicznych zakupionego pelletu, możemy wstępnie sprawdzić jakość w domowych warunkach. W trakcie przechowywania, jak również spalania powinien wydzielać się zapach świeżego drewna. Przy użyciu niewielkiej siły pelet nie powinien kruszyć się w rękach. W worku nie powinno znajdować się więcej niż 2% (objętości) pyłu drzewnego. Kolejnym elementem kontrolnym jest ciężar – gęstość pelletu. Dobrej jakości będzie oscylował na poziomie 0,65 kg/l. Następny element to sprawdzenie składu pelletu. W tym celu wystarczy umieścić kilka wałków w szklance zwykłej wody. Właściwy rezultat to rozpadniecie się do poziomu pierwotnego, czyli trocin. Brak takiej reakcji po 30 min może oznaczać udział substancji chemicznych. Po zamieszaniu wody na dole szklanki nie powinny zalegać ciemne ziarna piasku, który obniża wartość opałową i powoduje spieki.

Jak ocenić wartościowy pellet?

 1. Rodzaj opakowania vs cena peletu.

Rodzaj opakowania w dużym stopniu określa jaka będzie cena peletu. Optymalne opakowanie to worek 15 kg, który ułatwia przechowywanie i dozowanie do podajnika, a w przypadku ewentualnej reklamacji eliminuje wątpliwość dotyczącą producenta.

Chcesz kupować opał z pomocą portalu gielda-Paliw - sprawdź jak możesz wygodnie szukać opał w sieci.

 1. Jak wygląda proces spalania?

Generalnie mamy do czynienia z trzema etapami:

 • suszenie, czyli odparowanie wody

 • gazyfikacja – w czasie dalszego ogrzewania wydzielają się gazy, głównie tlenek węgla, wodór i metan

 • spalanie gazu oraz wypalenie węgla

Sprawdź ile aktualnie kosztuje pelet i jak dodać zlecenie zakupu peletu

 1. Oznaki poprawnego spalania pelletu

Najprostszym domowym sposobem na ocenę jakości spalania pelletu jest obserwacja ulatniającego się dymu z komina. Przy poprawnym spalaniu dym jest praktycznie niewidoczny. Biały, rozpraszający się dym najczęściej oznacza dużą emisję pary wodnej będącej efektem wilgotnego pelletu. Ciemny tzw. ciężki dym może oznaczać zbyt duży udział popiołu w wyniku zanieczyszczeń pelletu lub/i zbyt dużą prędkość powietrza w komorze spalania.

 1. Pellet wartość opałowa vs temperatura spalania

Temperatura spalania nie uwzględnia strat, więc w warunkach domowych lepiej bazować na wartości opałowej. Najczęściej w sprzedaży jest pellet drzewny o wartościach opałowych 17-18MJ/kg. W przypadku wątpliwości przy określeniu wartości opałowej możemy go wyliczyć na podstawie wzoru.

19 czyli wartość suchego drewna - (0,2145 x wilgotność pelletu) = wartość opałowa MJ/kg

 1. Ile kosztuje pellet z certyfikatem?

Najczęściej spotykane certyfikaty w EU to DIN, DIN plus i EN. W przeciwieństwie do ekogroszku pellet drzewny posiadający certyfikat A1/DIN plus praktycznie eliminuje ryzyko zakupu peletu kiepskiej jakości. Aktualne ceny peletu za tonę A1 oscylują w przediale 800-1100 zł. Czy w praktyce to oznacza, że brak jednego z certyfikatów deklasuje wybrany opał jako ten niskiej jakości? Oczywiście, że nie, bo jest wielu producentów, gdzie cena peletu jest niższa o 100-200 złoty na tonie niższa bez utraty na jakości. Certyfikaty są wydawane przez instytucje niemieckie, norweskie lub szwedzkie, a to oznacza określone koszty.
 

Poniżej przedstawiamy zestawienie parametrów danych certyfikatów:

pelet

jednostka

Onorm M 7135

DIN 51731

EN 14961

DIN plus

średnica

mm

4≤d<10

4≤d<10

6±1; 8±1

6±1; 8±1

długość

mm

5 x D

<50

3,15≤L≤40

5 x D

popiół

%

<0,5

<1,5

≤0,7

<0,5

wilgotność

%

<10

<12

<10

<10

Wartość opałowa

MJ/kg

>18

>17,5(1)

16,5≤Q≤19

>18 (2)

ścieralność

%

<2,3

-

≤2,5

≤2,5

ilość pyłu w worku

%

-

-

≤1

≤0,5%

gęstość

kg/dm³

>1,12

1,0< gęstość< 1,4

nasypowa ≥ 600

>1,12

Jeśli chcecie sprawdzić czy dany pelet lub producent posiada określony certyfikat,poniżej podajemy linki do podmiotów przyznających te certyfikaty:

EN plus z podziałem na kraje:

www.enplus-pellets.eu

DIN plus - tu należy podać pierwszą literę nazwy sprzedawcy:

www.dincertco.tuv.com

Proponujemy sprawdzenie aktualnych ofert na ekogroszek workowany z mazowieckiego
Warto też sprawdzić również aktualne ceny propanu lub ceny miału węglowego

 1. Ile kosztuje ogrzewanie pelletem w domu jednorodzinnym?

Trudno mówić o identycznych domach, takim samym zapotrzebowaniu na energię, upodobaniach domowników czy budowie samej instalacji grzewczej. Natomiast uśredniając powyższe założenia, można przyjąć, że dla nowego domu o powierzchni 150 m2 zużycie pelletu zapotrzebowane będzie wynosiło 5-6 ton na sezon.

 


Szukaj ofert na dostawę pelletu drzewnego 

 

Jeśli chcesz zacząć poszukiwania lokalnie to pogrupowaliśmy oferty regionalnie - pelet mazowieckie, pelet małopolskie, pelet zachodniopomorskie, pelet wielkopolskie, pelet śląskie czy oferty pelet dolnośląskie

 Po więcej informacji zapraszamy na nasz blog. Wybrane tematy - Wartości opałowe polskiego węgla czy można kupić tani i dobrej jakości węgiel? Jak wybrać tani i dobry ekogroszek lub który ekogroszek będzie najlepszy dla mojego domu?

Polecane