Jakiego pelletu szukać?

Pellet

                                                                                               

giełda pelletu drzewnego 2018

1. Z jakich materiałów produkowany jest pellet?

Najbardziej popularnym składnikiem do produkcji pelletu drzewnego jest biomasa lub zrębki powstałe w wyniku obróbki drewna liściastego bądź iglastego. I to właśnie ten rodzaj jest najczęściej konsumowany przez użytkowników domowych kotłowni. Na rynku istnieją również paliwa tego typu produkowane z traw, słomy, zbóż czy łuski słonecznika. Oddzielnym segmentem jest produkcja pelletu z pozostałości po obróbce płyt MDF lub materiałów pochodnych.

 1. Jaką średnicę pelletu wybrać 6 czy 8 mm?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a to jaki wybieramy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju czy budowy podajnika. Kolejna kwestia to oczywiście cena i ostatni czynnik, który często odgrywa największą role to przyzwyczajenia użytkownika. Podsumowując, w domowych kotłowniach najczęściej spalamy pellet drzewny o średnicy fi 6 mm. W dużej mierze to efekt lepszej pracy podajnika i dostępności tej średnicy na krajowym rynku.

 1. Czy wybrać pellet z drewna liściastego czy iglastego?

Na krajowym rynku najczęściej spotykanym pelletem drzewnym będzie mieszany iglasto-liściasty. Powodów jest kilka, a najważniejsze to: mieszanka tych trocin daje najlepsze właściwości spajania pelletu w procesie produkcyjnym, jak również uzyskanie optymalnej wartości opałowej. Należy pamiętać, że drewno iglaste mimo mniejszej gęstości na etapie nieprzetworzonym w wyniku procesów zachodzących przy produkcji pelletu uzyskuje podobne parametry do twardego – gęstego drewna liściastego.

Nie chcesz tracić czasu na szukanie atrakcyjnej oferty? Służymy pomocą - Dodaj bezpłatne ogłoszenie o ilości i rodzaju peletu, a my poinformujemy o Twoich potrzebach potencjalnych sprzedawców. Odpowiedzi otrzymasz na Twój adres mailowy.

 1. Jak powinien wyglądać najlepszy pellet?

Niestety, nie istnieje jedna definicja najlepszego pelletu. Składowa kilku cech, które będą miały różną wagę w zależności od oczekiwań użytkownika, będą przedstawiały ten odpowiedni. Oczywiście, można kupić najwyższej jakości tzw PREMIUM zapłacić 1000 zł za tonę i oczekiwać określonych parametrów. Problem w tym, że różnica w zestawianiu markowy vs ten dobrej jakości bez certyfikatu jest na tyle duża, że kusi wielu użytkowników. Poniżej podpowiemy, jak wstępnie ocenić jakość pelletu po jego wyglądzie.

jaki kolor peletu wybrać?

 1. Wybierać tylko jasny pellet drzewny?

Do niedawna jedyne szukane pellety to te o jasnej barwie. Na chwilę obecną większość użytkowników posiada wiedzę, że ciemniejszy kolor pelletu może wynikać z gatunku drewna lub procesu produkcyjnego, a szczególnie suszenia np. w suszarkach bębnowych. Oceniając po barwie ważniejsze jest, aby oczekiwany pellet drzewny miał jednolity kolor przypominający drewno bez plam i przebarwień, a także zwartą i szklistą strukturę zewnętrzną, co sugeruje, że posiada odpowiednią gęstość i wilgotność. W przypadku wątpliwości najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kontrolny.

Chcesz samodzielnie szukać sprzedawcy? Sprawdź aktualne ceny peletu

 1. Domowe sposoby oceny jakości pelletu.

Zakładając, że nie chcemy wykonywać kosztownych badań chemicznych zakupionego pelletu, możemy wstępnie sprawdzić jakość w domowych warunkach. W trakcie przechowywania, jak również spalania powinien wydzielać się zapach świeżego drewna. Przy użyciu niewielkiej siły pelet nie powinien kruszyć się w rękach. W worku nie powinno znajdować się więcej niż 2% (objętości) pyłu drzewnego. Kolejnym elementem kontrolnym jest ciężar – gęstość pelletu. Dobrej jakości będzie oscylował na poziomie 0,65 kg/l. Następny element to sprawdzenie składu pelletu. W tym celu wystarczy umieścić kilka wałków w szklance zwykłej wody. Właściwy rezultat to rozpadniecie się do poziomu pierwotnego, czyli trocin. Brak takiej reakcji po 30 min może oznaczać udział substancji chemicznych. Po zamieszaniu wody na dole szklanki nie powinny zalegać ciemne ziarna piasku, który obniża wartość opałową i powoduje spieki.

Sprawdzenie jakości pelletu drzewnego

 1. Rodzaj opakowania – workowany pellet drzewny czy luzem?

Rodzaj opakowania w dużym stopniu dyktuje budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakupy. Optymalne opakowanie to worek 15 kg, który ułatwia przechowywanie i dozowanie do podajnika, a w przypadku ewentualnej reklamacji eliminuje wątpliwość dotyczącą producenta.

Chcesz kupować opał z pomocą portalu gielda-Paliw - sprawdź jak możesz wygodnie szukać opał w sieci.

 1. Jak wygląda proces spalania?

Generalnie mamy do czynienia z trzema etapami:

 • suszenie, czyli odparowanie wody

 • gazyfikacja – w czasie dalszego ogrzewania wydzielają się gazy, głównie tlenek węgla, wodór i metan

 • spalanie gazu oraz wypalenie węgla

Sprawdź nowe zlecenia zakupu peletu

 1. Oznaki poprawnego spalania pelletu

Najprostszym domowym sposobem na ocenę jakości spalania pelletu jest obserwacja ulatniającego się dymu z komina. Przy poprawnym spalaniu dym jest praktycznie niewidoczny. Biały, rozpraszający się dym najczęściej oznacza dużą emisję pary wodnej będącej efektem wilgotnego pelletu. Ciemny tzw. ciężki dym może oznaczać zbyt duży udział popiołu w wyniku zanieczyszczeń pelletu lub/i zbyt dużą prędkość powietrza w komorze spalania.

 1. Pellet wartość opałowa vs temperatura spalania

Temperatura spalania nie uwzględnia strat, więc w warunkach domowych lepiej bazować na wartości opałowej. Najczęściej w sprzedaży jest pellet drzewny o wartościach opałowych 17-18MJ/kg. W przypadku wątpliwości przy określeniu wartości opałowej możemy go wyliczyć na podstawie wzoru.

19 czyli wartość suchego drewna - (0,2145 x wilgotność pelletu) = wartość opałowa MJ/kg

 1. Certyfikaty dla pelletu drzewnego w EU

Najczęściej spotykane certyfikaty w EU to DIN, DIN plus i EN. W przeciwieństwie do ekogroszku pellet drzewny posiadający certyfikat A1/DIN plus praktycznie eliminuje ryzyko zakupu peletu kiepskiej jakości. Czy w praktyce to oznacza, że brak jednego z certyfikatów deklasuje wybrany opał jako ten niskiej jakości? Oczywiście, że nie, bo jest wielu producentów dobrej jakości pelletu, którzy z różnych powodów nie występują po takie atrybuty. Certyfikaty są wydawane przez instytucje niemieckie, norweskie lub szwedzkie, a to oznacza określone koszty.

Poniżej przedstawiamy zestawienie parametrów danych certyfikatów:

pelet

jednostka

Onorm M 7135

DIN 51731

EN 14961

DIN plus

średnica

mm

4≤d<10

4≤d<10

6±1; 8±1

6±1; 8±1

długość

mm

5 x D

<50

3,15≤L≤40

5 x D

popiół

%

<0,5

<1,5

≤0,7

<0,5

wilgotność

%

<10

<12

<10

<10

Wartość opałowa

MJ/kg

>18

>17,5(1)

16,5≤Q≤19

>18 (2)

ścieralność

%

<2,3

-

≤2,5

≤2,5

ilość pyłu w worku

%

-

-

≤1

≤0,5%

gęstość

kg/dm³

>1,12

1,0< gęstość< 1,4

nasypowa ≥ 600

>1,12

Jeśli chcecie sprawdzić czy dany pelet lub producent posiada określony certyfikat,poniżej podajemy linki do podmiotów przyznających te certyfikaty:

EN plus z podziałem na kraje:

www.enplus-pellets.eu

DIN plus - tu należy podać pierwszą literę nazwy sprzedawcy:

www.dincertco.tuv.com

Proponujemy sprawdzenie aktualnych ofert na ekogroszek workowany z mazowieckiego
Warto też sprawdzić również aktualne ceny propanu lub ceny miału węglowego

 1. Zużycie pelletu drzewnego w domu jednorodzinnym.

Trudno mówić o identycznych domach, takim samym zapotrzebowaniu na energię, upodobaniach domowników czy budowie samej instalacji grzewczej. Natomiast uśredniając powyższe założenia, można przyjąć, że dla nowego domu o powierzchni 150 m2 zużycie pelletu zapotrzebowane będzie wynosiło 5-6 ton na sezon.

 


Szukaj ofert na dostawę pelletu drzewnego 

 

Jeśli chcesz zacząć poszukiwania lokalnie to pogrupowaliśmy oferty regionalnie - pelet mazowieckie, pelet małopolskie, pelet zachodniopomorskie, pelet wielkopolskie, pelet śląskie czy oferty pelet dolnośląskie

 Po więcej informacji zapraszamy na nasz blog. Wybrane tematy - Wartości opałowe polskiego węgla czy można kupić tani i dobrej jakości węgiel? Jak wybrać tani i dobry ekogroszek lub który ekogroszek będzie najlepszy dla mojego domu?

Polecane