Koks opałowy

Czy koks jest tani?

koks opałowy cena 2017
J
eśli interesuje Was cena, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Jeszcze do niedawna za tonę koksu trzeba było zapłacić około 1200 zł. Obecnie jest on paliwem dostępnym, co sprawia, że i jego ceny stają się korzystne. Wartości te wahają się, ale są porównywalne z ceną węgla czy ekogroszku.

Cena koksu

to około 700-900 zł, w zależności od jego grubości.

Dlaczego warto palić koksem?

jest chętnie wybieranym opałem głównie ze względu na swoją czystość i dużą wydajność. W trakcie produkcji, podczas procesów spalania, węgiel zawarty w koksie zyskuje większą czystość chemiczną. Na skutek tego usuwane są gazy, ciecze oraz łatwopalne substancje zanieczyszczające, np. siarka. To oznacza również, że paląc, nie narażamy się na tyle brudu i kurzu, jak w przypadku węgla. Nie wymaga on także palenia od góry, jak inne paliwa stałe. Wartość opałowa to kolejny plus, wynosi ona bowiem 30 MJ/kg, w tej kwestii również znacznie wygrywa on z węglem. Dzięki temu możemy zgromadzić mniejszą ilość i uzyskać taką samą ilość energii. Koks jest więc bardzo wydajny, co to oznacza? Palenie nim wymaga mniejszego wkładu finansowego, a na jego składowanie przeznaczymy mniej miejsca w piwnicy czy jakimkolwiek innym miejscu.

Sprwadź aktualne ceny sprzedaży koksu opałowego.

Szukaj dostęwce koksu opałowego

Czy koks jest dobrym rozwiązaniem dla mnie?

jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którym rzadko chce się zimą opuszczać ciepłe pomieszczenie i dosypywać kolejne porcje opału. Do paleniska trzeba bowiem rzadko dorzucać koks, który żarzy się od dołu i nie wymaga – jak już wcześniej wspominaliśmy – rozpalania od góry. Ba, piece na tak kaloryczny opał najczęściej same dokładają sobie paliwo do paleniska, wystarczy tylko raz na dzień lub raz na dwa dni dosypać koks do podajnika. Spala się bardzo wolno, ponadto długo utrzymuje wysoką temperaturę. Idealnie nadaje się więc do ciągłego palenia w piecach, piecykach czy kotłach służących do ogrzewania pomieszczeń/wody. Zatem jest paliwem niezwykle wygodnym w praktycznym użyciu.

Jak palić koksem?

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że to paliwo bardziej niż inne paliwa wymaga nieprzerwanego dopływu powietrza, dlatego najlepiej ogrzewać nim głównie stare, nieocieplone domy, które stale potrzebują dużej ilości ciepła.

Pomimo wszystkich zalet, koks nie jest paliwem odpowiednim do każdego rodzaju pieców i kotłów grzewczych. Jak już wspominaliśmy, właściciele mieszkań w nowo-wybudowanych budynkach, o niewielkim metrażu, dobrej izolacji i szczelnych oknach, muszą się dobrze zastanowić nad wyborem takim wyborem. Wynika to z faktu, że jest on paliwem najlepiej nadającym się do ogromnych, starych budynków i starych instalacji mieszczących spore ilości wody. Dlaczego? Bo przy spalaniu bardzo pomocny okazuje się duży zład wody. Dzięki niemu kocioł pracuje dłużej na wspominanym już stałym dopływie powietrza. Instalację trzeba zaprojektować tak, by była ona przystosowana do pracy na wysokich temperaturach – 60 stopni lub więcej. W innym wypadku konieczny jest montaż zaworu czterodrożnego. O ironio, nowe, blaszane grzejniki mogą się w tej sytuacji nie sprawdzić tak dobrze, jak stare – te nowe będą bowiem osiągać taką samą moc, jak stare grzejniki przy niższej temperaturze wody zasilającej.
 

Warto sprawdzić jakie ceny są w województwach - koks mazowieckie, koks śląskie, koks małopolskie, koks dolnośląskie.

Pierwszym warunkiem takiej instalacji jest stały dopływ powietrza – to już Ci powiedzieliśmy, drugim: odpowiednia budowa urządzeń grzewczych, a konkretniej – materiał, z jakiego zostały wykonane. Podpowiadamy: tu najlepiej sprawdzą się kotły żeliwne. Są bardzo wytrzymałe i gwarantują utrzymanie wysokiej temperatury, która jest potrzebna do tego by udało nam się spalić całą zawartość. Jeśli chodzi o inne piece – stalowe, kominki czy piece kuchenne – należy sprawdzić czy producent zaleca takie stosowanie. Jeśli nie znajdziemy takiej informacji, kocioł nasz najwidoczniej nie jest przystosowany do takiej temperatury, która może osiągać nawet 1000 stopni Celsjusza. Możemy wówczas używać koksu od czasu do czasu jako paliwa dodatkowego.

Polecane