Węgiel brunatny

Węgiel brunatny cena

Węgiel brunatny cena 2017
Niska cena węgla brunatnego = niska wartość opałowa. No cóż, coś za coś.

W detalicznym cenniku ten rodzaj opału to 250-350zł. Znaczenie ma tu bowiem lokalizacja – im dalej od kopalni, tym, niestety, drożej.

Parametry

Zanim przeanalizujemy czy w ogóle warto, przyjrzyjmy się podstawowym wartościom liczbowym.

Jego wartość opałowa węgla brunatnego waha się od 7,5-21 MJ/kg.

Bardzo łatwo chłonie wodę – to oczywiście duży minus.

Zawiera dużo popiołu (nawet do 50% jego wagi) i siarki, co zwiększa ryzyko korozji kotła czy komina.

Różnicuje się go ze względu na twardość: miękki – lignitowy/ksylitowy, wydobywany głównie w kopalniach odkrywkowych oraz twardy – wydobywany w kopalniach podziemnych.

Wnioski? Ten opał jest jakościowo dużo gorszym paliwem niż węgiel kamienny.
 

Zalety i wady węgla brunatnego – czy warto palić takim opałem?

Węgiel brunatny to głównie paliwo przemysłowe, ale jest on również stosowany przy ogrzewaniu domów. Jeśli chodzi o jego światowe wydobycie, to w tej kwestii wciąż utrzymuje się tendencja wzrostowa. Poszczególne władze w Polsce zajmujące się rozwojem gospodarczym naszego kraju, przewidują, że wydobycie węgla brunatnego w kraju w 2030r. osiągnie 65 mln ton rocznie.

Jego główną zaletą jest cena

Użytkowany głównie na rynkach lokalnych, ponieważ transport węgla brunatnego jest szalenie problematyczny i znacznie traci na jakości przy dłuższych przewozach, dlatego też elektrownie opalane węglem brunatnym buduje się zazwyczaj w pobliżu złóż. Znaczący minus to jego wartość opałowa. Ten parametr zmusza nas bowiem do zakupu większej ilości tego paliwa, częstych wizyt w kotłowni i sporej ilości popiołu do usuwania. Tu warto wspomnieć o kolejnej wadzie, z jaką spotkamy się podczas spalania tego węgla – duża ilość sadzy i dymu. Wymaga także solidnego przesuszenia zanim w ogóle zaczniemy ogrzewać nim nasze mieszkanie. Do tego potrzebujemy zatem dużo miejsca, które musi być nasłonecznione – w Polsce jest to nieco problematyczne, dlatego pozostaje nam suszenie w piwnicy, co jest powszechnie praktykowane, ale wymaga to, niestety, więcej czasu.

Użytkowanie węgla brunatnego, instalacja

Dobrze wysuszony węgiel brunatny da się spalić we właściwie każdym kotle węglowym. Kotły na węgiel brunatny dobrze nadają się do ogrzewania domów jednorodzinnych, kotłowni osiedlowych czy zakładowych. Tu idealnie sprawdzą się specjalne kotły, dzięki którym spalanie jest częściowo zautomatyzowane, co sprawia, że użytkowanie tego paliwa jest prostsze.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku węgla brunatnego konieczne jest palenie na wysokich temperaturach wody i spalin, najlepiej bez znacznych przestojów. W innym przypadku może to się bowiem skończyć rychłą korozją z powodu skraplania kwasu w chłodnych regionach kotła.

Polecane