Cena gazu propan

Cena propanu 2018 - giełda paliw


 

Cena gazu propan do ogrzewania

Cena gazu propan zależy od kliku czynników, czyli popytu i podaży tego opału w danym regionie, pory roku, w jakim zamierzamy dokonać zakupu i oczywiście ilości jaką jesteśmy zmuszeni zakupić. Przedstawione czynniki mają znaczenie w przypadku ceny propanu - zakupu gazu skroplonego na wolnym rynku, czyli przy własnym zbiorniku na gaz płynny. Poniżej przedstawiamy wykres, jak kształtowała się cena gazu płynnego do ogrzewania w latach 2017 – 2018.

Aktualna cena gazu propan w 2018 przedstawiała się następująco:

  • październik – 2,20 zł/l
  • wrzesień – 2,01 zł/l
  • sierpień – 1,87 zł/l
  • lipiec – 1,92 zł/l
  • czerwiec – 1,87 zł/l
  • maj – 1,70 zł/l
  • kwiecień – 1,80 zł/l
  • marzec – 1,83 zł/l
  • luty – 1,80 zł/l
  • styczeń – 1,92 zł/l


 

Średnia cena gazu propan zebrane na podstawie ofert od dostawców przy sprzedaży do własnego zbiornika.

 

Wykres ceny gazu propan 2017-2018

 


Cena propanu, a tym samym ogrzewanie gazem płynnym będzie najdroższe w przypadku zakupu do zbiorników dzierżawionych. Cena gazu propan będzie wyższa o 30-45% w zależności od regionu, umowy i uzgodnień właściciela zbiornika. W umowach dzierżawy dostawcy stosują zapis dotyczące ceny propanu, ale również minimalnego odbioru gazu w danym okresie, co w praktyce może oznaczać konieczność wniesienia opłat nawet w przypadku zerowego zużycia.

Kiedy wybrać zbiornik na gaz dzierżawiony?

Jeśli zakładamy ogrzewanie gazem płynnym w perspektywie do pięciu lat i mamy możliwość podłączenia się do gazu ziemnego lub innego źródła, to inwestycja w własny zbiornik jest raczej mało rentowna. Zakładając, montaż instalacji w nowy dom do 130 m² i max. czterech domowników. Niższa cena propanu nie zrekompensuje poniesionych kosztów inwestycyjnych.

Ile kosztuje zbiornik na gaz płynny - naziemny?

Najmniejszy zbiornik, czyli o pojemności 2700 litrów cena to 6000 tys/zł. Natomiast zbiornik na gaz płynny 4850 cena to min 8000 tys/zł Oczywiście, przedstawione koszty dotyczą zbiornika nowego. Na rynku jest wiele ogłoszeń używanych zbiorników z cenami niższymi nawet o połowę. Jeśli chcemy ograniczyć koszty to możemy rozważyć zakup takiego zbiornika, ale musimy sprawdzić czy zbiornik posiadał regularne przeglądy, czas użytkowania nie przekracza 5-6 lat i nie był uszkodzony. Wiele firm w tej branży oferuje zbiorniki regenerowane po odnowieniu jako towar pełnowartościowy.

Ogrzewanie domu gazem ze zbiornika koszty montażu całego systemu

Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej koszt zbiornik na gaz płynny jest największy, ale niestety nie jedyny. Przy ogrzewaniu gazem płynnym nowego domu musimy poszukać oferty, gdzie cena propanu będzie atrakcyjna, ale również budżet na projekt instalacji gazowej będzie wynosił ok. 1100 zł. Kolejna pozycja to montaż i wykonanie instalacji gazowej cena ok. 2500 zł i płyta fundamentowa pod zbiornik 500 zł i ostatnia pozycja to zgłoszenie i odbiór UDT – 300 zł z koniecznością powtarzania co 24 miesiące. Podane ceny to oczywiście średnie koszty z podatkiem VAT.

Jakiej wielkości zbiornik na gaz wybrać - 4850 czy 2700l?

Oczywiście, jak zwykle wszystko zależy od naszego budżetu, ale zakładając, że chcemy ogrzać nowy dom dobrze zaizolowany, a nasza rodzina to max. 4 osoby to średnie zużycie propanu powinno wynosić ok. 2500 l gazu na sezon. Niestety, to jest średnie zużycie i praktycznie bez ilości rezerwowej, a w praktyce to może oznaczać, że będziemy zmuszeni kupić propan w dniu, kiedy się skończy, a nie wtedy, kiedy cena gazu propan będzie najbardziej atrakcyjna. W takiej sytuacji optymalnym jest zakup większego zbiornika, czyli 4850l i kupowanie w sprzyjającym okresie - kiedy cena propanu jest korzystna, a nie w desperacji z koniecznością zakupu tu i teraz bez możliwości przebierania w ofertach.

Jak sprawić by cena gazu propan była niższa?

Najważniejsze to myśleć o zakupie, kiedy cena propanu jest najniższa, czyli w okresie letnim na cały sezon. Często to będzie oznaczało konieczność zakupu zbiornika 4850l. Różnice w kosztach ogrzewania będą sięgały nawet 30% Warto zobaczyć na wykres ceny jaki przedstawiliśmy powyżej oraz sprawdzać oferty u wielu sprzedawców i korzystać z informacji o promocjach. Kolejny sposób to poinformować ulubionego sprzedawcę, że jeśli cena propanu uzyska preferowany przez nas poziom - jesteśmy gotowi zakupić określoną ilość gazu.


Inwestorzy są zachęcani do tego, by chcieli planować instalację opartą na o gaz propan w drodze licznych projektów poprawy jakości powietrza jak również dlatego, że koszt podłącznia do sieci gazu ziemnego w przszłości są niewielkie. Najczęściej wystarczy wymienić dysze w kotle gazowym.

Czym jest propan?

Propan, a więc skroplony gaz płynny znany nam jako LPG to uniwersalny typ gazu przeznaczony do zastosowań właściwie w każdej dziedzinie życia, zarówno w rolnictwie, przemyśle jak i gospodarstwie domowym. Nietoksyczny w przyrodzie może być skompresowany w postaci ciekłej do celów transportowych - jest to również popularne paliwo stosowane w ramach przenośnych piecyków, grilli i silników, instalacji centralnego ogrzewania.

Szukaj dostawcę propanu  
Nie trać czasu na szukanie dostawcy. Dodaj bezpłatne ogłoszenie, a oferty dostaniesz na mail.

Propan wartość opałowa

Po benzynie i oleju napędowym jest najczęściej dokonywanym wyborem – dzieje się tak przede wszystkim z racji efektywności kosztowej oraz faktu, iż jest znacznie czystszy dla środowiska. Posiada on również niższy punkt wrzenia od butanu w związku z czym przechodzi w stan lotny szybciej, nawet w niskich temperaturach (-45 stopni).

Sprawdź jakie ceny obowiązują w danych województwach - propan mazowieckie, propan małopolskie, propan dolnośląskie propan śląskie i propan ceny wielkopolskie

Polecane