Miał węglowy

Coraz popularniejszym paliwem do ogrzewania okazuje się miał - nic dziwnego bowiem miał węglowy ceny plasują się na coraz bardziej przystępnym poziomie cenowym, ale równocześnie zwiększonąc emisję szkodliwych pyłów. W czasach, kiedy przysłowiowy każdy grosz się liczy ma to niezwykle istotne znaczenie. Okazuje się jednak, że do faktycznego czerpania korzyści z tego rodzaju niezbędne jest posiadanie konkretnych informacji w obrębie palenia miałem.

Skuteczne palanie miałem węglowym – jakość ma znaczenie

Miał to przede wszystkim tani opał, ale niestety trudny dla kupującego bowiem niska cena generuje wiele pułapek. Najczęstszym problemem jest zbyt suchy produkt, który powoduje mocne pylenie i jest podatny na nieuczciwe kombinacje ze strony sprzedawców, którzy dodają do niego na przykład drobny gruz bądź piasek. W efekcie do ruiny doprowadza się kominy, kotły i zdrowie psychiczne osoby zajmującej się piecem w gospodarstwie domowym, która ma tego najzwyczajniej w świecie dość.

Miał węglowy parametry

Aby tego uniknąć należy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry miału węglowego które wskazują na jego jakość. Przykład? W przypadku kaloryczności około 24MJ na kilogram zawartość popiołu w miale nie powinna przekraczać 10 %, podczas gdy w przypadku kaloryczności 19MJ na kilogram jest to nawet do 30 %. Nie bez znaczenia jest również sam wygląd miału – zbyt suchy powinien wzbudzać podejrzenie – zbyt wilgotny również. Zbytnie nawilżenie miału powoduje, że znacznie traci on na wartości – prawidłowo zwilżony miał, co jest przydatne podczas transportu powinien przypominać wilgotną ziemię.

Pamiętaj – najważniejsza zawsze jest kaloryczność miału, nie jego cena!

 


 

Ekomiał

Alternatywą dla miału, która zwiększa szansę na kupno produktu lepszej jakości oraz bezpieczeństwo jest ekomiał – to jego wersja handlowa. Od zwykłego miału odróżniają go następujące cechy:

- niższa zawartość popiołu (maksymalnie 10 %)

- wyższa kaloryczność

- stabilna, gwarantowana przez kopalnię jakość

Cena jest wyższa, ale to dobra alternatywa dla tradycyjnego miału oraz ekogroszku.

Jak palić miałem węglowym?

Dla efektywnego palenia miałem węglowym znaczenie ma nie tylko jakość miału, ale i wybór odpowiedniego kotła – w tym wypadku z górnym spalaniem. Kocioł powinny charakteryzować następujące cechy:

- odpowiednio dobrana moc

- nadmuch

- sterownik z algorytmem PID

- specjalny kocioł do miału

Radzimy zacząć od lokalnych sprzedawców w tym celu przygotowaliśmy kategorie - miał workowany mazowieckie, miał węglowy małopolska, miał węglowy dolnośląskie i miał śląsk

Polecane