Ekogroszek cena

jaki ekogroszek będzie najlepszy?W ciągu ostatnich lat zainteresowanie ekogroszkiem zdecydowanie wzrosło szczególnie w segmencie nowo powstałych domów jednorodzinnych. Na wybór ekogroszku jako źródła ciepła wpływa nasze wieloletnie przyzwyczajenie do ogrzewania domów węglem duże znaczenie ma też cena, bo to jedno z tańszych rozwiązań w kategorii paliw stałych. Duże znaczenie ma również rosnąca świadomość i potrzeba użytkowania paliw bardziej ekologicznych. Niemniej jednak, jak wszystkie rodzaje opału i ten ma swoje wady i zalety.


Nie chcesz tracić czasu na szukanie najlepszej oferty? Służymy pomocą - Dodaj bezpłatne ogłoszenie o ilości i rodzaju ekogroszku, a my poinformujemy o Twoich potrzebach potencjalnych sprzedawców. Odpowiedzi prześlem na Twój mail.

Chcesz poświęcić więcej czasu i samodzielnie szukać sprzedawcy? - Sprawdź aktualne ceny ekogroszkuPotrzebujesz informacji jak wybrać najlepszą ofertę?

Wybór odpowiedniego węgla to często większy problem nawet dla doświadczonych użytkowników. Brak norm jakościowych oraz skomplikowany proces logistyczny często wpływa negatywnie na jakość tego opału.
Dodatkowo, brak certyfikacji kotłów CO również mocno komplikuje proces wyboru i użytkowania, a dopuszczenie do obrotu najprostszych kotłów wpływa bardzo negatywnie na zanieczyszczenie środowiska. Brak owych certyfikatów dla kotłów oznacza całkowitą dowolność producentów w budowie, rodzaju palnika czy sterowaniu urządzeniem. Rynek na tym obszarze oferuje mnogość rozwiązań - kotły dolnego spalania na tzw tani opał z największą emisją szkodliwych pyłów, kotły górnego spalania czy kotły retortowe z podajnikiem. I to właśnie te ostatnie cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów ekogroszku. W Polsce czynnych jest obecnie dwadzieścia kopalń, dzięki czemu jesteśmy największym producentem węgla w Europie. Problem tkwi w tym, że tylko cztery z nich produkują optymalny groszek do spalania w kotłach retortowych.

Czytaj również Pellet drzewny tani czy dobry? - Poradnik gdzie i jak kupić  Zobacz również oferty na pellet cena za tonę lub cena oleju opałowego 2017

Zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy to efekt nadmiernej emisji szkodliwych pyłów zawieszonych w dużych skupiskach miejskich. Pomiary jakości powietrza i wielokrotne przekroczenie norm jakościowych plasuje Polskę jako czołowego truciciela nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie.W tych najbardziej zanieczyszczonych regionach kraju można ubiegać się o dotację na wymianę starego kotła, czyli tzw. kopciucha. Paradoksalnie, ilość sprzedanych tego typu nowych kotłów z podobną emisją szkodliwych pyłów jest dużo wyższa niż ilość przyznawanych dotacji.

Czy ekogroszek cena to jedyny parametr jaki powinniśmy się kierować?

Często podejmujemy decyzję o wyborze opału kierując się jedynie cenami ekogroszku bądź tym, co polecili nam znajomi. Takie uproszczenie może w efekcie skutkować dużym rozczarowaniem. Różnorodność budynków, rodzaj i budowa kotła CO oraz ilość mieszkańców i ich upodobania czy też umiejętności obsługi kotła przez domowników to aspekty, które przy tym wyborze warto rozważyć, mimo że teoretycznie kupujemy przecież po prostu ekogroszek.

Najważniejsze parametry ekogroszku:

  •  wartość opałowa 26-27 MJ/kg

  •  zdolność spiekania RI<15

  •  zawartość popiołu poniżej 10%

  •  zawartość siarki poniżej 1.0%

  •  wilgotność poniżej 15%

Problem w tym, że mając zapewnienia sprzedawcy lub świadectwo z kopalni, trudno jest udowodnić czy węgiel, który właśnie kupujemy to ten sam, który otrzymał certyfikat. Bywa i tak, że nawet lokalni sprzedawcy padają ofiarą oszustów.

Ekogroszek luzem, czy workowany?

Kolejny dylemat brzmi: czy luzem ekogroszek cena za tonę jest na tyle atrakcyjna by ryzykować zakup niewiadomego pochodzenia? A może wydając o 100zł/t więcej kupuję większy komfort użytkowania? Odpowiedź tutaj nie może być jednoznaczna, można uznać, że tak, jeżeli mamy miejsce do składowania węgla luzem i o ile kupimy go na tyle wcześnie, by móc latem przeprowadzić proces suszenia. Z drugiej strony należy pamiętać, że składowanie tego rodzaju opału na powietrzu dłużej niż cztery miesiące obniża wartość opałową na skutek wietrzenia. Możemy zatem kupić opał późno i nie musieć go wietrzyć, ale wówczas musimy liczyć się z tym, że cena ekogroszku wzrośnie, a najwyższa jest podczas okresu grzewczego. Najmniej ryzykownym rozwiązaniem może być w tej sytuacji zakupu ekogroszku workowanego w kopalni, czyli workach gwarantujących jakość, deklarowaną wagę i prostą możliwość reklamacji. Dużo trudniej podjąć ten wybór mając określony budżet – wówczas parametr ekogroszeku - cena jest kluczowy mimo wątpliwości. Tych, którzy nie mogą lub nie chcą kupować opału z wyższej półki cenowej niech uspokoi fakt, że wyższa cena ekogroszku nie zawsze musi przekładać się na wyższy komfort użytkowania.

Warto też sprawdzić aktualne ceny propanu lub ceny miału węglowego Należy mieć na uwadze to, że niezależnie od tego czy ekogroszek cena będzie jedynym parametrem czy zdecydowanie mniej istotnym, to ten rodzaj opału należy do najtrudniejszych w użytkowaniu.

Początkujący użytkownicy nie powinni kierować się jedynie wysoką wartością opałową, bo taki ekogroszek ceny będzie miał wysokie i równie wysoki stopień spiekalności, na przykład powyżej 20RI. Doświadczeni użytkownicy wiedzą, że spiekalność to zaraz po wartości opałowej najbardziej istotny parametr tego opału, a bardzo rzadko widoczny na etykietach. Bardzo często niższe ceny ekogroszku zza wschodniej granicy przesądzają o jakości, niestety niesłusznie, bo jeśli trafimy na dobrej klasy węgiel z Rosji to będzie posiadał niski współczynnik spiekalności i atrakcyjną cenę.

Jak palić ekogroszkiem?

To zagadnienie można podsumować porównaniem: ilu użytkowników, tyle sposobów i nawet wysoka cena ekogroszku nie daje gwarancji sukcesu. Przyczyną jest tutaj mnogość kombinacji ustawień i rodzajów kotłów. Najczęściej popełniane błędy to niedostosowanie rodzaju węgla do potrzeb, zbyt duża ilość dostarczanego tlenu do komory spalania czy nieprawidłowe ustawienia sterownika.

Co jeszcze warto wiedzieć?

- do spalenia 1kg węgla potrzebujemy ok 8-9m3 powietrza

- 1mm smoły lub sadzy na ściankach kotła może zwiększyć zużycie opału do 10%

- spalanie ekonomiczne przebiega praktycznie bezpłomieniowo

- opał (nie śmieci!) może być mniej lub bardziej kaloryczny, ale dymienie z kotła nigdy nie jest winą opału

Na chwilę obecną

- polski ekogroszek cena za tonę mieści się w przedziale -650zł do 1000zł

- czeski ekogroszek cena zaczyna się od 500 zł/t

- a ten z Rosji ekogroszek cena to min 450 zł/t

Popularne marki to;

- Pieklorz ( Skarbek) ekogroszek cena za workowany to min 900zł/t

- Czarna Perła ekogroszek cena będzie na poziomie 700zł/t

- Wesoła Mysłowice - ekogroszek cena to min 870zł/t

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o innych materiałach opałowych, zapraszamy na nasz blog gdzie możesz przeczytać np: Czy ogrzewanie olejowe jest bezpieczne lub jakie rodzaj drewna do kominka kupić, a może wystarczy kupić dobrej jakości brykiet drzewny RUF? Dodatkowo znajdziesz tam informację czy tani węgiel z Rosji to zawsze kiepski wybór?

Polecane