Ekogroszek cena

ekogroszek czy cena jest najważniejsza?Ekogroszek czy cena jest najważniejsza?

11 praktycznych wskazówek jak dobrze wybrać ekogroszek.


W ciągu ostatnich lat zii paliw stałych. Istotna jest również rosnąca świadomość i potrzeba użytkowania paliw komfortowych. Niemniej jednak, jak wszystkie rodzaje opału - i ekogainteresowanie ekogroszkiem zdecydowanie wzrosło szczególnie w segmencie nowo powstałych domów jednorodzinnych. Na wybór ekogroszku jako źródła ciepła wpływa nasze wieloletnie przyzwyczajenie do ogrzewania domów węglem, dziś – jak wiadomo – szukamy jednak bardziej ekologicznej alternatywy, dlatego wybór pada właśnie na ekogroszek. Duże znaczenie ma też cena ekogroszku - to jedno z tańszych rozwiązań w kategorroszek ma swoje wady oraz zalety.

1. Czy cena ekogroszku to jedyny parametr, jakim powinniśmy się kierować?

Często podejmujemy decyzję o wyborze opału kierując się jedynie cenami ekogroszku bądź tym, co polecili nam znajomi. Takie uproszczenie może w efekcie skutkować dużym rozczarowaniem. Różnorodność budynków, rodzaj i budowa kotła CO oraz ilość mieszkańców i ich upodobania czy też umiejętności obsługi urządzeń grzewczych to aspekty, które warto rozważyć, mimo że teoretycznie kupujemy przecież po prostu ekogroszek.

Wybór odpowiedniej oferty to często większy problem nawet dla doświadczonych użytkowników. Brak norm jakościowych oraz skomplikowany proces logistyczny często wpływa negatywnie na jakość ekogroszku. Dodatkowo, brak minimalnych certyfikatów dla kotłów CO również mocno komplikuje proces wyboru i użytkowania, a dopuszczenie do obrotu najprostszych kotłów wpływa bardzo negatywnie na zanieczyszczenie środowiska. Brak owych certyfikatów oznacza całkowitą dowolność producentów w budowie, rodzaju palnika czy sterowaniu urządzeniem. Rynek w tym obszarze oferuje mnogość rozwiązań - kotły dolnego i górnego spalania w tym również najprostsze tzw. kopciuchy czy kotły retortowe. I to właśnie te ostatnie cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów ekogroszku.

2.Gdzie kupić najlepszy ekogroszek?

W Polsce czynnych jest obecnie dwadzieścia kopalń, dzięki czemu jesteśmy największym producentem węgla w Europie. Problem tkwi w tym, że tylko kilka z nich produkują najlepszy ekogroszek do spalania w kotłach retortowych. Szczęśliwe kopalnie to Chwałowice, Mysłowice - Wesoła, Piast, Piekary, Bobrek-centrum i Tauron Wydobycie. W rzeczywistości brakuje na rynku ponad 300 tys. ton odpowiedniego ekogroszku. Taka sytuacja prowadzi do wzrostu importu, a w najgorszym przypadku - do nadużyć czy oszustw w zakresie jakości sprzedawanego ekogroszku.

3. Najważniejsze parametry ekogroszku:

Doświadczeni użytkownicy wiedzą, że spiekalność to zaraz po wartości opałowej najbardziej istotny parametr tego ekogroszku, a bardzo rzadko widoczny na etykietach:

  • wartość opałowa ekogroszku 26-27 MJ/kg

  • zdolność spiekania RI<15

  • zawartość popiołu poniżej 10%

  • zawartość siarki poniżej 1.0%

  • wilgotność poniżej 15%

Problem w tym, że mając zapewnienia sprzedawcy lub świadectwo z kopalni, trudno jest udowodnić czy ekogroszek, który właśnie kupujemy to ten sam, który otrzymał certyfikat. Bywa i tak, że nawet lokalni sprzedawcy padają ofiarą oszustów.

 

Nie chcesz tracić czasu na szukanie najlepszej oferty? Służymy pomocą - Dodaj bezpłatne ogłoszenie o ilości i rodzaju ekogroszku, a my poinformujemy o Twoich potrzebach potencjalnych sprzedawców. Odpowiedzi otrzymasz na Twój adres mailowy.
 

4. Czy ekogroszek workowany będzie lepszym rozwiązaniem, a może luzem?

Kolejny dylemat brzmi: czy luzem ekogroszek cena za tonę jest na tyle atrakcyjna, aby ryzykować zakup niewiadomego pochodzenia? Może wydając o 100 zł więcej płacimy za większy komfort użytkowania? Odpowiedź tutaj nie może być jednoznaczna - można uznać, że tak, jeżeli mamy miejsce do składowania węgla luzem, i o ile kupimy na tyle wcześnie, by móc latem przeprowadzić proces suszenia. Z drugiej strony, należy pamiętać, że składowany na powietrzu dłużej niż cztery miesiące obniża wartość opałową na skutek wietrzenia. Możemy zatem kupić późno i nie musieć go wietrzyć, ale wówczas musimy liczyć się z tym, że cena ekogroszku będzie wysoka, a najwyższa jest ona zwykle podczas okresu grzewczego. Najmniej ryzykownym rozwiązaniem może być w tej sytuacji zakupu ekogroszku workowanego w kopalni, czyli workach gwarantujących jakość, deklarowaną wagę i prostą możliwość reklamacji. Dużo trudniej podjąć ten wybór mając określony budżet. Tych, którzy nie mogą lub nie chcą kupować ekogroszku z wyższej półki cenowej niech uspokoi fakt, że wyższa cena ekogroszku nie zawsze musi przekładać się na wyższy komfort użytkowania.

5.Czy kupowanie ekogroszku z Rosji lub Czech jest opłacalne?

Początkujący użytkownicy ekogroszku nie powinni kierować się jedynie wysoką wartością opałową jaką posiada polski węgiel. Czeski ekogroszek z racji niższej wartości opałowej jest optymalnym rozwiązaniem na cieplejsze dni lub do podgrzewania samej CWU (Czeski ekogroszek cena to wydatek 350-600 zł za tonę). Należy pamiętać, że czeski praktycznie nie powoduje spieków. Natomiast z terenów Rosji może posiadać zbliżone lub czasami lepsze parametry dla kotłów retortowych, ale totalny brak certyfikacji, co mocno utrudnia świadomy wybór (Rosyjski ekogroszek cena to koszt 500-700 zł za tonę). W takiej sytuacji obserwujemy proces w którym jest workowany przez krajowe firmy pod własnymi nazwami.

 

Chcesz poświęcić więcej czasu i samodzielnie szukać sprzedawcy? Sprawdź aktualne ceny ekogroszku

Ile kosztuje dobry ekogrosze

6.Czy można ocenić jakość ekogroszku po wyglądzie?

Niestety, ocena wizualna jest mocno ograniczona, ale są elementy po których możemy wnioskować, do jakiej grupy należy dany węgiel. Ekogroszek o niższej wartości opałowej posiada odcień szaro-czarny i/lub widoczne brązowe lub złote kreski. Kolejny element to niejednolita struktura – zauważalne warstwy węgla. Kaloryczny to ten czarny, smolisty i lekko błyszczący.

ile kosztuje ogrzewanie dobrym ekogroszkiem


7.
Jak palić ekogroszkiem?

To zagadnienie można podsumować porównaniem: ilu użytkowników, tyle sposobów i nawet wysoka cena ekogroszku nie daje gwarancji sukcesu. Przyczyną jest tutaj mnogość kombinacji ustawień i rodzajów kotłów. Najczęściej popełniane błędy to niedostosowanie rodzaju ekogroszku do potrzeb, zbyt duża ilość dostarczanego tlenu do komory spalania czy nieprawidłowe ustawienia sterownika.Sprawdź najnowsze oferty na ekogroszek z województwa mazowieckiego
Czytaj również Pellet drzewny tani czy dobry? - Poradnik gdzie i jak kupić  Zobacz również  ceny oleju opałowego 2018


8. Jak budowa kotła CO wpływa na spalanie ekogroszku?

Palnik do ograniczenia spieków przy ekogroszkuOczekując większego komfortu przy braku dostępu do gazu ziemnego wybieramy kotły na ekogroszek z zasobnikiem i podajnikiem retortowym lub tłokowym. Kluczowymi elementami, które będą wpływały na poziom naszego komfortu użytkowania kotła jest podajnik ekogroszku i rodzaj palnika. Materiał, z którego najczęściej zbudowany jest podajnik to żeliwo lub blacha stalowa. Podajnik wykonany z blachy będzie tańszy i jak to najczęściej bywa - bardziej podatny na uszkodzenia. W przypadku żeliwnych minusy to cena i zdolność przenoszenia hałasu przy dostarczaniu ekogroszku do palnika. W kotłach retortowych proces spalania ekogroszku odbywa się w palenisku potocznie zwanym garnkiem. Podajnik dostarcza węgiel od dołu, utrzymując niewielki kopczyk i wypychając spalony eko groszek do popielnika. W ten sposób przechodzimy do kolejnego istotnego elementu naszego kotła, czyli palnika. Najprostsze i najczęściej spotykane to palniki fajkowe proste I generacji. Wymagające czystego ekogroszku odpowiedniej granulacji, wartości opałowej 26-27 Mjkg, niewielkiej ilości miału i braku zanieczyszczeń – kamieni. Mniej wymagające to palniki II generacji wyposażone w system tzw. czasowego przemieszania żaru, co w dużym stopniu eliminuje nurtujące spieki. W praktyce palniki II generacji znacznie zwiększają pole manewru przy zakupie ekogroszku.

Kolejny rodzaj rodzaj podajnika to tłokowy. Przy takim rozwiązaniu węgiel jest wypychany na zasadzie szuflady do paleniska, bez kolana, jakie spotykamy przy retortowym. Podajnik tłokowy jest bardziej odporny na węgiel gorszej jakości.

9. Dotacje do wymiany kotła z lat minionych.

Zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy to efekt nadmiernej emisji szkodliwych pyłów zawieszonych w dużych skupiskach miejskich. Pomiary jakości powietrza i wielokrotne przekroczenie norm jakościowych plasuje Polskę jako czołowego truciciela nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie. W tych najbardziej zanieczyszczonych regionach kraju można ubiegać się o dotację na wymianę starego kotła, czyli kopciucha. Paradoksalnie, ilość sprzedanych tego typu nowych kotłów z podobną emisją szkodliwych pyłów jest dużo wyższa niż ilość przyznawanych dotacji.

 

Proponujemy sprawdzenie aktualnych ofert na ekogroszek workowany z dolnośląskiego
Warto też sprawdzić również aktualne ceny propanu lub ceny miału węglowego


10. Ekogroszek cena vs wartość opałowa

W trakcie normalnego spalania możemy uzyskać jedynie wartości opałowe, więc tylko na ten parametr należy zwracać uwagę przy zakupie pomijając podawane wartości dotyczące ciepła spalania.

11. Co jeszcze warto wiedzieć?

- do spalenia 1 kg ekogroszku potrzebujemy ok 8-9 m³ powietrza

- 1 mm smoły lub sadzy na ściankach kotła może zwiększyć zużycie ekogroszku do 10%

- ekonomicznie spalany ekogroszek odbywa się praktycznie bezpłomieniowo

- węgiel (nie śmieci!) może być mniej lub bardziej kaloryczny, ale dymienie z kotła nigdy nie jest winą opału


Dodaj ogłoszenie do giełdy ekogroszku

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o innych materiałach opałowych, zapraszamy na nasz blog gdzie możesz przeczytać np: Czy ogrzewanie olejowe jest bezpieczne lub jakie rodzaj drewna do kominka kupić, a może wystarczy kupić dobrej jakości brykiet drzewny RUF? Dodatkowo znajdziesz tam informację czy tani węgiel z Rosji to zawsze kiepski wybór?

Polecane